גילוי ליקויים בדירה משופצת

הדרכים לגילוי ליקויים בדירה משופצת

בשנים האחרונות תופעת ההום סטייג’ינג הולכת ומתפשטת ומאפשרת לבעלי דירות יד שנייה למכירה לקבל על נכסיהם מחיר גבוה יותר ולמכור אותם במינימום זמן. ברוב המקרים מדובר בשיפוץ קוסמטי או סידור הבית באמצעות אביזרים שונים כחלק מהכנתו לקראת המכירה.

לא מעט מהרוכשים נופלים בפח הקוסמטי הזה ומגלים שמתחת למעטה האסתטי קיימים ליקויים רבים.

אם אתם עומדים בפני רכישת דירת יד שנייה וחוששים ליפול לפח ולרכוש נכס משופץ ומשודרג לכאורה, הנה לכם כמה כלים שימושיים שיסייעו לכם לבצע בדיקה עצמאית מידית בנכס ולגלות את הליקויים האמתיים.

אינסטלציה
כיום השוק מציע לצרכן מגוון עצום של כלים סניטאריים ברמות מחירים סבירות למדי והחלפת ברזים הפכה היום לפעולה פשוטה וזולה שיכולה למקסם את רווחיהם של מוכרי הנכסים. לכאורה אין עם זה שום בעיה, אלא שאם במקום קיימים ליקויים חמורים בזרימת המים, במערכת ביוב שהיא ישנה ורקובה, בצנרת סדוקה וכו’, הדבר יגרם לרוכשים להיכנס להוצאות כספיות כבדות. על הוצאות אלה הם כמובן לא ידעו במועד חתימת החוזה.
לכן, ההצעה הטובה ביותר היא לבצע בדיקה פיזית למערכות האינסטלציה בדירה: לפתוח במקביל את כל הברזים (לבדוק את זרימת המים ולחץ המים), להרים את מכסה ניקוז האסלה ואת חור הניקוז. טיפ נוסף – לגמו מהמים בברז הדירה. אם כבר יצא לכם לבדוק כמה דירות, בוודאי תוכלו להבדיל בין טעם לוואי. טעם לוואי במים, במרבית המקרים, מצביע על מצבה הירוד של הצנרת בדירה ובבניין.

חשבונות המים
על מנת לבדוק האם בדירה שהינכם מעוניינים בה, או יותר נכון בצנרת המים שלה יש דליפה שהיום כידוע עולה לצרכן לא מעט כסף, רצוי מאוד לא להתבייש ולבדוק את חשבונות המים שנה אחורה. שימו לב שאין זינוק חד בתשלומים החודשיים והאם הם בכלל תואמים את הממוצע של משפחה בישראל.

מערכת החשמל
גם את מערכת החשמל חייבים לבדוק. זה לא מספיק שבדירה תמצאו גופי תאורה מעוצבים, שבול מתאימים לווילונות ולפרקט החדש, חשוב שהמערכת החשמל עצמה תהיה תקינה. מערכת לא תקינה, במקרה הטוב תכניס את הרוכשים להוצאות כספיות כבדות על תיקונה, ובמקרה הפחות טוב תביא לאבדות בנפש.
ההצעה היא, בעת הביקור בנכס ליצור עומס מכוון על מערכת החשמל, זאת על ידי הדלקה של כמה מכשירים זוללי חשמל בבד אחד: מזגן, תנורים, מכונת כביסה וכו’. ייתכן שהמערכת לא תהיה עמידה בעומס כה כבד וזה סימן שיש לשלם כמה אלפי שקלים לתיקונה. במקביל בדקו את השקעים בדירה באמצעות מברג טסטר על מנת לבדוק את זרימת החשמל התקינה.

קרמיקה
קרמיקה דקורטיבית ואיכותית זה משהו שאפשר היום לקנות בכל חנות המיועדת לכך ובמחירים לגמרי לא יקרים. לעיתים, גם לא תמיד יש צורך בהורדת הקרמיקה הישנה מהקירות או מהרצפה, על מנת להדביק את הקרמיקה החדשה. את העובדה הזו מנצלים גם בעלי דירות יד שנייה המבצעים שיפוצים קוסמטיים בנכסיהם לצורך המכירה. מצד אחד – קרמיקה חדשה שמשתלבת היטב עם השפה העיצובית הכללית של הבית זה דבר נפלא. מצד שני, זה מונע מהרוכשים לבדוק האם הקירות או הרצפה סובלים מליקויים.
על מנת לבדוק את הליקויים אין צורך לקלף את הקרמיקה מהקירות. כל מה שצריך זה להקיש על החרסינות בעדינות עם כלי כהה ולשמוע האם יש קול חלול. הוא מעיד על קיומו של נתק שבדרך כלל נגרם מרטיבות וסדקים בקיר.

קירות
כעת הגענו לשלב של ליקויים בקירות הדירה, כגון סדקים, רטיבות, עובש. במרבית הדירות ליקויים אלה נובעים מליקוי בנייה אך זה לא משנה למי שרוכש את הדירה ומעוניין לקבל מוצר איכותי. בעזרת כמה טכניקות פשוטות של טיח וצבע בצידם הפנימי (בתוך הדירה), את הליקויים האלו בהחלט אפשר להסתיר ועין לא מקצועית לעולם לא תגלה אותם. אך מדובר בהסתרה קוסמטית בלבד והקיר נשאר כפי שהוא: סדוק וספוג ברטיבות.
על מנת לגלות סדקים ורטיבות ישנן כמה דרכים. הדרך הראשונה להצטייד במכשיר למדידת לחות. הדרך השנייה היא פשוט לצאת מחוץ לבניין ולבדוק האם בקירות החיצוניים של הדירה ישנם ליקויים.

רצפה
אחת הבעיות הנפוצות בתחום הליקויים בדירות מגורים היא הבעיה של רצפה משופעת. מעבר לכך שזה לא אסתטי, הדבר מעיד על ליקויים חמורים ברצפת הדירה. על מנת לבדוק האם הרצפה בדירה היא ישרה או משופעת יש להצטייד בפלס ולא להתבייש לבצע בדיקה בכל חדרי הדירה.

חלונות
גם חלונות והמשקופים זה משהו שיש לבדוק בעת רכישת דירות יד שנייה. לא מספיק שהחלונות יהיו מעוטרים בווילונות יפים ואיכותיים ובעלי הנכס יחשפו בפנינו את הנוף המרהיב המשתקף מהם והבריזה המרעננת החוסכת במזגן, חשוב שהחלונות יהיו במצב טוב.
חפשו סימני נזילות, רטיבות, סדקים או נזקים אחרים. בדקו את תקינותם של התריסים ואת הפלסטיקים שלהם, האם הם לא מתפוררים ונמצאים במצב תקין.

כתבות נוספות

מאמר

איך אפשר לחסוך בשינויים במפרט הדירה?

מרבית רוכשי הדירות מבקשים לבצע שינויים במפרט הטכני של הדירה, בתכנון ובגימור - מיד אחרי שהם קונים אותה. לא תמיד…

מאמר

הכנת הבית לקיץ‎

הקיץ הישראלי הוא קיץ לא קל ברוב האזורים בארץ, וחשוב לוודא כי מעטפת הבית, כמו גם הפתחים והאבזור בבית מוכנים…

מאמר

האם כדאי לשפץ דירה לפני מכירה?

סילוק חפצים אישיים ופינוי חדרים עמוסים, צביעת הדירה בצבעים בהירים וחיפוי הרצפה בפרקט סינתטי וזול הם בין הצעדים המינימליים שכדאי…

מאמר

הטבות מס לעולים מצרפת

זכויות המס של העולים החדשים: בעקבות הציפיות להגברת העלייה מצרפת, כמו גם ממדינות נוספות במערב אירופה ברקע אירועי הטרור, בדקנו…

דברו איתי

צרו קשר

Whatsapp