איך בודקים תכנון סביבתי?

 מספר טיפים לבדיקת תכנון סביבתי לפני קניית דירה

קבלן פרסם דירה והתלהבתם ממנה? רגע לפני שאתם חותמים, יש שיקולים רבים שכדאי לבחון ולשים אליהם לב. לפניכם מס' טיפים שיעזרו לכם לקבל את ההחלטה הנכונה.
לרוב בהדמיה של הבניין וסביבתו, יובלטו האזורים שנתפסים כיתרון, כמו פארק, חוף ים, רחובות קטנים, מדרחוב וכו. אבל לפני רכישת הדירה עליכם לבדוק את התמונה המלאה, כלומר מהו התכנון העתידי של סביבת המגורים שלכם. המשרד שלנו מתמחה בנדל״ן בלב העיר. נישמח לענות לכל שאלה לגבי תכנון סביביתי באזור.

מעיון בתב"ע, תוכלו ללמוד היכן יהיו אזורי המגורים ומאיזה סוג (מגדלים, בניה צמודת קרקע וכולי) היכן תותר הפעלת אזורי המסחר, איפה יהיו מבני הציבור כמו בתי ספר וגנים, היכן יעברו הכבישים, היכן יהיו השטחים הפתוחים שילדכם יוכלו לשחק בהם וכל מידע תכנוני נוסף.
אתר מדלן מציג לנוחיות משתמשים על גבי המפה הפשטה של התב"ע (כלומר הדברים העיקריים שלה לצורך התרשמות ראשונית). לפניכם, למשל, דוגמא לשכונת "עיר ימים" בנתניה. בצהוב נצבעים מגרשים בהם עתידים להיות מבני מגורים, בוורוד מסחר או תעשיה, בתכלת מבני הציבור ובירוק הפארקים והגינות. מבט ראשוני בתב"ע שבדוגמא כבר מאפשר להבין שמתוכנן אזור מסחרי (בתי מלון) בין השכונה ליום, עובדה שעוד לא ניכרת בשטח השכונה.

נושאים בהם צריך להתמקד כשבוחנים את התכנון העתידי:

בכל מקרה כשבוחנים את התכנון העתידי, יש מספר דברים שכדאי להתמקד בהם:

 1. קרבה למרכזים מסחריים: קרבה למרכזים מסחריים וקניונים יכולה להשפיע על מהירות התנועה וצפיפות החניה.
 2. אזורי בילוי: אזור בילוי שופע פאבים ישפיע על סוג האוכלוסייה, יאפשר נגישות ללא רכב למוקדי הבילוי אך גם ישפיע מאד על הרעש באזור בשעות הלילה.
 3. קרבה לאזור תעשיה: קרבה כזו יכולה להשפיע על ריחות ופסולת בסביבה, כך גם קרבה לכבישים ראשיים.
 4. מגדלים סביב המבנה: קרבה למגדלים יכולה ליצור שינוי בזרימת הרוחות (מנהרות רוח) והסתרה של הנוף. במקרים רבים המצב הנוכחי בשטח אינו מאפשר לחוות איך יהיו הנוף והמרחב בעתיד, לאחר שיבנו הבניינים הנוספים.
 5. פיתוח תשתיות: מהם דרכי הגישה כאשר כאן עומדים זה מול זה יתרונות של נגישות או חסרונות של זיהום ורעש. בפרט יש לראות מה הקרבה לכבישים הראשיים ובמידה שהם סמוכים לדירה, באיזה כיוון הם נמצאים ביחס אליה.
 6. קירות אקוסטיים: האם מתוכננים קירות אקוסטיים שימנעו את מפגעי הרעש (ככל שיש כאלו) וכיצד עלולה להיפגע מהם הדירה אם היא בקומות הנמוכות והנוף שלה יוסתר על ידם.
 7. הרחבת כבישים: בתב"ע ניתן למצוא גם תכנון של הרחבת כבישים שהיום הם רחובות קטנים, או הוספת כבישים בשכונות החדשות. כמו כן ניתן לבדוק תכנון של פסי רכבת (רכבת קלה או רכבת ישראל), ומיקום תחנות אוטובוס.
 8. הקמת מוסדות ציבור: למוסדות השונים דוגמת בתי כנסת, בתי ספר, גנים, מוקדי תרבות וכולי, יש את היתרונות בפונקציונאליות שהם מספקים, ואותם צריך למדוד מול החסרונות כמו בעיות אפשריות של רעש, חניה ופקקים.
 9. שטחים פתוחים: שטח פתוח שניתן לראות בתב"ע מה מיעדים לו: האם יפותח כגן משחקים, כפארק האם מוגדר כשטח פרטי פתוח שחובת הדיירים לממן את פיתוחו ותחזוקתו לטובת כלל הציבור. שטחים פתוחים הם יתרון גדול לאיכות החיים אך יש לבחון את מידת קרבתם לבניינים, מי האחראי על פיתוחם ותחזוקתם, ומה התקנון אומר לגבי השימושים המותרים בהם.

כמובן אין בדרך כלל מיקום אידיאלי בכל הסוגיות האלו, ועליכם להתרכז בעיקר במה חשוב לכם למשל, בית ספר במרחק הליכה מהבית) ולבחון על מה ניתן להתפשר.

בנוסף, הכרת תוכנית הבניין משרתת אתכם גם במשא ומתן מול הקבלן. אם למשל הנוף מהדירה לים צפוי להיות מוסתר על ידי מגדלים מתוכננים. כדאי לשכלל את זה במחיר בהתאם. כמו תמיד – ידע הוא כוח.

יש לך שאלה לגבי תכנון סביבתי או דירות למכירה בלב העיר תל אביב? אשמח לעזור.

כתבות נוספות

מס רכישה 2020
מאמר

הכנת הדירה לפני מכירה

"אין שני לרושם ראשוני" - כמה חשוב להכין את הדירה שלכם לפני שקונה מגיע

מכירת דירה בתל אביב לבד
מאמר

טיפים למכירת נכס לבד

הרבה בעלי נכסים בוחרים למכור את הבית שלהם לבד וללא עזרתו של מתווך נדל"ן. עם זאת, אנו עדים באופן יומיומי…

התקנת מעלית בבניין מגורים
מאמר

התקנת מעלית בבניין מגורים

האם דיירים שגרים בקומה הראשונה בבית משותף חייבים לשלם על אחזקת המעלית, כמו הדיירים בקומה השישית?

מאמר

איך עוברים דירה במינימום בעיות?

איך תצלחו את מעבר הדירה בשלום... חודשי הקיץ בפתח ואיתו 85% ממעברי הדירה הרי זה הזמן הכי נכון לפני תחילת…

דברו איתי

  צרו קשר