הכנת הבית לקיץ‎

איך מכינים את הבית לקראת חודשי הקיץ?

הקיץ הישראלי הוא קיץ לא קל ברוב האזורים בארץ, וחשוב לוודא כי מעטפת הבית, כמו גם הפתחים והאבזור בבית מוכנים על מנת להקל את חיינו בקיץ הארוך העומד בפנינו, אז קבלו מספר עצות בנושא:

בידוד

הבידוד בבית הוא מרכיב חשוב מאד בויסות הטמפרטורה ומעטפת הבית בנויה מחומרים אשר מבודדים ברמות שונות את פנים הבית מהאקלים בחוץ וכאשר הבידוד ברחבי הבית לקוי, יהיה קשה מאד לווסת את הטמפרטורה. בבתי מגורים – במיוחד הישנים שבהם – הפתרון הוא השקעה באופן מרוכז בציפוי הקירות החיצוניים בחומרים מבודדים המקנים לבית בידוד גבוה ומונעים מהאוויר החיצוני להשפיע משמעותית על פנים הבית. לעיתים ניתן לבצע פעולה זו רק בחזית הדרומית של הבניין, שהוא קולט החום המשמעותי ביותר בדירה.

בבתים צמודי קרקע בעלי גגות רעפים ותקרה קלה מסוג גבס, עץ, רביץ וכדומה, חשוב לוודא שיש בידוד בין התקרה לחלל הגג. שכבת הבידוד צריכה להיות מונחת על גבי התקרה בין הקירות. חשוב למלא את המרווחים שבין הקירות ולהדק את לוחות או מזרוני הבידוד אחד לשני. כדאי לרכוש גלילי צמר זכוכית, אפשר עם נייר אלומיניום משוריין, ולהניח אותם אחד על השני. השילוב של שניהם יוצר בידוד אפקטיבי ביותר, אשר מבודד את חלל הבית מתנודות טמפרטורה ומחדירת אויר חם מאזור הגג.

פתחי הבית

לעיתים הבית אטום אך הפתחים מחדירים חום. במקרים קיצוניים רצוי לשקול החלפת החלונות בחלונות עם בידוד טרמי, זיגוג כפול, זכוכית רפלקטיבית או זכוכית כהה. ניתן גם לשקול הצללה של החלונות באמצעות וילונות, תריסים וכן באמצעות סוככים. התריס הינו הפתרון המקובל ביותר וכיום ניתן להוסיף תריסים כמעט לכל סוג של חלון.

גגות

במהלך החורף, בשל הרוחות והגשמים, רעפים עשויים לזוז. כמובן שדבר זה עלול לגרום ורטיבות ולנזילות בפנים הבית. בעונת הקיץ כדאי לעלות על הגג ולבדוק היטב האם זזו או נשברו רעפים, ולתקנם. בגגות בעלי גג שטוח, זה הזמן לסיוד וזיפות הגג. במידה ובמהלך החורף מצאתם סימני רטיבות על התקרה, ייתכן ונוצרו סדקים קלים באיטום הגג, אשר אפשרו חלחול המים לתקרה. ניתן לאטום סדקים אלה באמצעות חומרים מיוחדים המיועדים למטרות אלו. מאידך, ייתכן ובשל הצבת אנטנות, קולטי שמש וכדומה, נוצרו שקערוריות בחומר האיטום שעל הגג. שם נקווים מי הגשמים ומחלחלים לתקרה הבית. זיפות נכון של הגג יישר אותן ונמנעת חדירת המים.

במקביל לעבודת הזיפות נעשית עבודת סיוד הגג, אשר מסייעת לשמירת הטמפרטורה בחלל הבית. הצבע הלבן מחזיר את קרני השמש ומונע את התחממות הקומות העליונות בבניין במהלך הקיץ.

צביעה

אביב-קיץ הוא עונה אידיאלית לצביעת הבית, מרגע שפסקו הגשמים ניתן להתחיל ולצבוע. יתרונה של הצביעה בעונה זו הוא בטמפרטורות הנוחות יחסית השוררות בתקופה זו. כמו כן, זו עונה מתאימה לתקן את כל הפגמים אשר נוצרו בקירות הפנימיים בעקבות רטיבות שחדרה מגשמי החורף.

כתמי רטיבות ולחות אשר הופיעו בקירות הבית ניתן לנקות על ידי שפשוף בעזרת מטלית לחה טבולה באקונומיקה או חומר מחטא אחר. יש לאתר את מקור הרטיבות, ורק לאחר איטומו ניתן לצבוע את הקיר.

מיזוג

מזגנים

בחורף אנשים רבים נוטים שלא להשתמש במזגן ולעומת זאת בקיץ אנשים רבים נוטים שלא לכבות את המזגן, האבק מאוד "אוהב" את הפילטרים והמסננים של המזגנים, ומוצא בהם  "בית חם" ולכן חשוב מאוד , בטח בתקופה שהמזגן פעיל מאוד, לדאוג לנקות את הפילטרים של המזגן אחת לשבועיים ולמנוע מהאבק להצטבר עליו, מה שמעלה את עוצמת המזגן ושומר על אוויר קריר ונעים
יש לבדוק את מסנני האוויר, ניקיונם שלמותם ועוד. לוודא כי צינור הניקוז של המזגן אינו סתום, לכוון את המזגן ל – 22 מעלות ולבדוק כי מהירות המפוח תקינה. יש לזכור כי עדיף במידת הצורך להזמין איש מקצוע לפני החמסינים הגדולים שכן אז ידיהם עמוסות עבודה המחירים וזמן ההמתנה עולים.

קולטי שמש

בחורף מצטבר על הקולטים אבק ובוץ המקטינים את יעילותם באספקת מים חמים. יש לנקות את זכוכית הקולטים באמצעות מטלית רכה ויבשה. יש לבדוק את אטמי הברזים ולוודא כי אין נזילות. במהלך החורף על הקולטים, על מנת לאפשר אפקטיביות הקולטים. במידה ואתם מגלים כי גם בימים של שמש אין לכם מספיק מים חמים, ייתכן ויש צורך לנקות את קולטי השמש. על כן חשוב טיפול מונע לאחר החורף.

 

אם בא לכם להתפנק בקיץ והנכס מאפשר בניית בריכה, כל מה שאתם צריכים לדעת תמצאו במאמר.

כתבות נוספות

מס רכישה 2020
מאמר

הכנת הדירה לפני מכירה

"אין שני לרושם ראשוני" - כמה חשוב להכין את הדירה שלכם לפני שקונה מגיע

מכירת דירה בתל אביב לבד
מאמר

טיפים למכירת נכס לבד

הרבה בעלי נכסים בוחרים למכור את הבית שלהם לבד וללא עזרתו של מתווך נדל"ן. עם זאת, אנו עדים באופן יומיומי…

התקנת מעלית בבניין מגורים
מאמר

התקנת מעלית בבניין מגורים

האם דיירים שגרים בקומה הראשונה בבית משותף חייבים לשלם על אחזקת המעלית, כמו הדיירים בקומה השישית?

מאמר

איך עוברים דירה במינימום בעיות?

איך תצלחו את מעבר הדירה בשלום... חודשי הקיץ בפתח ואיתו 85% ממעברי הדירה הרי זה הזמן הכי נכון לפני תחילת…

דברו איתי

    צרו קשר