עשרה דברים שהישראלי לא חושב עליהם כשהוא קונה דירה

עשרה דברים שלא מזניחים בחיפוש דירה

אנחנו שמחים להציג לכם עשר נקודות חשובות שישראלים רבים לעתים מזניחים כשהם יוצאים לפרויקט המאד משמעותי של מציאת בית:


1. תקציב מדויק ב-100% – מפתיע לגלות כי כמות לא מבוטלת של קונים פוטנציאליים נמצאים בעיצומו של תהליך אקטיבי לחיפוש נכס מבלי לבקר ולו פעם אחת בבנק למשכנתאות ולוודא את התקציב האמיתי העומד לרשותם. מחשבון משכנתא באינטרנט זה גימיק נחמד, אך קונה רציני הזקוק למשכנתא חייב לעצמו לפחות פגישה אחת, עם לא יותר, עם נציגי משכנתאות בבנקים, כולל קבלת אישור עקרוני למשכנתא.


2. הגדרה ברורה של צרכים מול רצונות – צפייה בנכסים רבים יוצרת לעתים בלבול, בעיקר עקב העובדה שרכישת בית הינה לרוב החלטה אמוציונאלית. על כן חשוב להגדיר לעצמנו מהם הצרכים שלנו בנכס החדש, אלמנטים שלא נוכל להתפשר עליהם, ומנגד מהם הרצונות שלנו, אלמנטים שנשמח עם יתקיימו אך בעסקה הנכונה נוכל להסתדר בלעדיהם. כך נוכל לבחור נכס לרכישה הן מהלב והן מהראש.


3. חישוב של הוצאות נלוות לרכישה – קונים רבים שוגים בהשקעת מלוא התקציב שלהם בנכס עצמו ושוכחים עלויות נלוות לעסקה, כגון מס רכישה במקרים מסוימים, עלות עורך דין, עמלת תיווך לעתים וכן הלאה. רצוי מאד לחשב את מסגרת ההוצאות הנלוות, ואנו ממליצים להשאיר תמיד כסף זמין בצד בסך של כ-10% ממחיר הנכס הנרכש.


4. חשיפה למקסימום נכסים פוטנציאליים – קיימים קונים שאינם מעוניינים לצפות בנכסים המיוצגים על ידי משרדי תיווך. באופן זה הם מונעים מעצמם גישה למאגר המלא הקיים בשוק ויכולים לפספס את נכס החלומות שלהם. הרצון להימנע מתשלום עמלת תיווך הינו מוכר וידוע, אך גובה העמלה בטל בשישים ביחס לסיכון של העדר חשיפה למקסימום נכסים מתאימים המוצעים למכירה. 
5. תחבורה – הנטייה שלנו כקונים הינה לתת את מירב תשומת הלב שלנו לנכס עצמו, ובנוסף למספר אלמנטים חשובים, כגון מערכת החינוך, פיתוח אזורי ועוד. נושא אחד מהותי שקונים לעתים מזניחים הינו נגישות תחבורתית. עד כמה נוחה הנגישות לנכס וממנו בשעות עומס? האם קיימים שירותי תחבורה ציבורית נוחים ובטוחים לטובת הילדים? האם האזור מתאפיין בבעיות חנייה? חשוב לוודא שהנכס ישתלב היטב באורח החיים שלכם ולא יהפוך את הרכב שלכם לבית שני…


6. בנייה עתידית – מי לא אוהב נוף פתוח מהמרפסת או החלון? אבל כמה קונים באמת מוודאים מהן תכניות הבנייה העתידיות בסביבה שיכולות להשפיע על הנוף שלהם? חשוב לזכור, הנוף של יום הרכישה הוא לא בהכרח הנוף של עוד חמש שנים, בעיקר בעידן של בניה לגובה והגבהת בניינים דרך תמ”א 38, ויש לקחת את כל האפשרויות בחשבון ולבצע את מירב הבדיקות האפשריות (למשל בדיקה של תב”ע) במדיה והנוף חשוב לכם.


7. נכס ניתן לא רק לקנות, אלא גם למכור… – אנו עדים לקונים רבים, בעיקר זוגות צעירים דווקא, המייחסים משקל גורלי ודרמטי להחלטת הקנייה, מתוך חשיבה – לעתים לא מודעת – שהנכס יישאר ביתם לנצח. ההבנה כי נכס יכול להיות זמני, להתאים למצב מסוים בחיים ובהמשך להימכר בדרך לנכס חדש, מקלה משמעותית על תהליך קבלת ההחלטות ומאפשרת רכישה איכותית ומושכלת יותר.


8. “אסור לצאת פראייר”!!… – אולי הטעות המרכזית של קונים בישראל. ארצנו מתאפיינת בהיצע יחסית מוגבל של נכסים, בעיקר ביחס לכמות הקונים הפוטנציאליים. על כן מתרחשים לא מעט מצבים בהם מספר קונים מתעניינים בנכס אחד בו זמנית, ובאופן טבעי מחירו עולה. בשלב הזה רבים מאיתנו מונעים על ידי התשוקה לא לצאת פראיירים במחיר, עד כדי אובדן נכס חלומותינו בשל כמה אלפי שקלים – שרוב הסיכויים שהיו ממילא מחזירים את עצמם עם עליית ערך הנכס.


9. עורך דין מומחה לנדל”ן – לקוחות רבים מכירים עורכי דין משלבים שונים בחייהם (משפחה, חברים, עסקים…) ולעתים מנסים לשלב אותם בעסקה. חשוב להבין, התפקיד של עורך דין בעסקת נדל”ן הינו קריטי להגנת זכויות הקונה הן במהלך הרכישה והן במימושה לאורך תקופה שיכולה להיות לא קצרה. אנו ממליצים להשתמש תמיד בעורך דין מומחה לתחום הנדל”ן שמכיר היטב את עולם החוזים ויוכל לספק לכם שקט נפשי בנכס החדש.


10. הערכה מחמירה לשיפוץ – במקרים רבים, בעיקר בעת רכישת דירה מיד שנייה, יש צורך (או רצון) בשיפוץ. קונה חכם יבקש הצעת מחיר לשיפוץ עוד לפני רכישת הנכס, וזאת על מנת לתכנן את התקציב שלו נכון. קונה עוד יותר חכם יודע שהשיפוץ ייעלה בסופו של דבר יותר מהצעת המחיר שניתנה לו, ועל כן מכין לעצמו טווח ביטחון תקציבי. שיפוץ יכול לחולל פלאים בנכס ולשנות לחלוטין את חוויית המגורים – חשוב שנוודא את היכולת שלנו לבצע שיפוץ מתאים בתקציב הנכון ביחס למחיר הנכס.ואחרי כל אלו כל שנותר לנו זה לאחל לכם בהצלחה בדרך לעסקה!!

  מחפשים דירה? צפו בנכסים שלנו בלב העיר תל אביב

נשמח לעזור

כתבות נוספות

מס רכישה 2020
מאמר

הכנת הדירה לפני מכירה

בחרתם לתת לבנכם או בתכם דירה במתנה ואתם חוששים מאיבוד הנכס? העברתם להם סכום כסף משמעותי עבור רכישת בית ובני…

מס רכישה 2020
מאמר

כל הפרטים החשובים על מס רכישה 2022

בחרתם לתת לבנכם או בתכם דירה במתנה ואתם חוששים מאיבוד הנכס? העברתם להם סכום כסף משמעותי עבור רכישת בית ובני…

סכסוכי שכנים
מאמר

סכסוכי שכנים: מתי כדאי לפנות מיד לשופט

בחרתם לתת לבנכם או בתכם דירה במתנה ואתם חוששים מאיבוד הנכס? העברתם להם סכום כסף משמעותי עבור רכישת בית ובני…

שיפוץ דירה
מאמר

משפצים? תחתמו על חוזה

אפשר לעשות כמה שינויים בבית לקראת החורף המתקרב בלי לעשות שיפוץ כללי - רק שדרוג בסיסי. קבלו כמה רעיונות של…

דברו איתי

    צרו קשר